ERIF jest Biurem Informacji Gospodarczej. Podobnie jak KRD, ERIF gromadzi informacje o osobach zadłużonych, z tą różnicą, że przechowuje i udostępnia także informacje o spłatach zobowiązań w terminie.
Co to jest ERIF?
ERIF, czyli Europejski Rejestr Informacji Finansowej to jedna z pięciu instytucji działających w ramach BIG (Biuro Informacji Gospodarczej). Instytucja powstała w 2003 roku. Firma przechowuje informacje o zobowiązaniach finansowych, które nie zostały spłacone w terminie oraz informacje o płatnikach, którzy spłacają zobowiązania w terminie. Dzięki tej bazie możemy zweryfikować wiarygodność przyszłych kontrahentów oraz partnerów biznesowych. ERIF przetwarza i udostępnia dane uprawnionym podmiotom.
Kto trafia do ERIF?
Do ERIF trafiają dłużnicy, którzy zostaną wpisani do bazy przez swoich wierzycieli. Dużą zaletą rejestru jest fakt, że można wpisać do bazy także spłaty zobowiązania w terminie. Osoby zadłużone wpisane do ERIF to nie tylko osoby, które miały problem w spłacie kredytów i pożyczek, ale także takie, które nie dokonały na czas zapłaty za rachunki, czynsz, a nawet mandaty.
Kryteria wpisania do bazy:
– brak spłaty zobowiązania większego niż 200zł (konsument), 500zł (przedsiębiorca),
– opóźnienie w spłacie długu dłuższe niż 60 dni,
– powiadomienie konsumenta o zamiarze wpisu do rejestru BIG i brak spłaty z jego strony przez 60 dni.
Kto korzysta z bazy ERIF?
- konsumenci,
- przedsiębiorcy,
- firmy windykacyjne,
- banki oraz firmy pozabankowe oferujące pożyczki,
- urzędy miasta oraz gmin,
- firmy telekomunikacyjne,
- spółdzielnie mieszkaniowe,
- pozostali wierzyciele.
Ile kosztuje raport ERIF?
Raport ERIF udostępnia informacje o rzeczywistej sytuacji finansowej osób fizycznych oraz konsumentów. Wygenerowanie raportu raz na pół roku jest darmowe. Natomiast, jeżeli potrzebujemy pobierać raport częściej, trzeba zapłacić 12 zł. Możemy zweryfikować zarówno swoje dane w bazie, jak i uzyskać informacje o tym, kto odpytywał o nasze dane w rejestrze.
Jak sprawdzić swój ERIF?
W celu weryfikacji swoich danych w bazie ERIF wystarczy wejść na stronę www.erif.pl, założyć konto i wygenerować raport. Po przejściu do zakładki „Dla Konsumenta” wyświetli się pełna oferta firmy. Po zalogowaniu na swoje konto uzupełnij formularz, a raport zostanie dla Ciebie wygenerowany w ciągu kilku sekund i będzie widoczny na Twoim koncie przez 90 dni.
Kiedy sprawdzić swoje dane w ERIF?
Dane w ERIF najlepiej sprawdzać, kiedy:
- Otrzymasz wezwanie do zapłaty lub zostaniesz dopisany do listy dłużników,
- Odmówiono Ci kredytu lub pożyczki,
- Planujesz wziąć pożyczkę, kredyt lub kartę kredytową.
ERIF logowanie
Przed zalogowaniem konieczna będzie rejestracja konta.
Typy kont w ERIF:
- Sprawdź firmę. W celu utworzenia konta do weryfikacji firmy potrzebujesz jedynie numeru PESEL lub inny dokument potwierdzający dane.
- Sprawdź firmę i siebie. Oprócz dokumentu potwierdzającego Twoje dane osobowe, będziesz potrzebował także zweryfikować swoje konto za pomocą przelewu na kwotę 1 zł, przesłać skan dokumentu lub wpisać podczas rejestracji kod otrzymany listownie.
- Sprawdzaj i dopisuj. Musisz przygotować dane jak w poprzednim typie konta, a także dodatkowo podpisać umowę, która umożliwi dopisywanie nowych informacji w bazie. Dokument zostanie dla Ciebie udostępniony podczas rejestracji.
Po utworzeniu konta przejdź na stronę główną strony i kliknij „Zaloguj”.
Czy KRD i ERIF to to samo?
KRD (Krajowy Rejestr Długów) oraz ERIF to różne instytucje, choć obie zajmują się gromadzeniem informacji o dłużnikach. Obie instytucje są Biurem Informacji Gospodarczej.
Różnice:
- Celem KRD jest zbieranie danych na temat wszystkich zadłużonych podmiotów. W KRD znajdują się informacje o zobowiązaniach, które nie zostały spłacone w terminie.
- ERIF gromadzi dane zarówno o dłużnikach, jak i o płatnikach, którzy terminowo regulują swoje zobowiązania. Nie jest to wyłącznie rejestr dłużników, ponieważ zawiera także pozytywne informacje o wywiązywaniu się z finansowych zobowiązań.
Pozostałe Biura Informacji Gospodarczej
Oprócz ERIF w Polsce funkcjonują także inne rejestry dłużników.
- BIG InfoMonitor,
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
- Krajowy Rejestr Długów – KRD,
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.
Podsumowanie
ERIF umożliwia szybkie i bezpieczne zweryfikowanie danych osób zadłużonych. W raporcie możemy sprawdzić także naszą pozytywną historię spłat, dzięki temu inne firmy mogą potwierdzić naszą wiarygodność finansową.