BIK to ogromna baza danych, która przechowuje dane klientów banków oraz firm pożyczkowych. System przechowuje wszystkie informacje o spłatach danego zobowiązania finansowego.

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK to przedsiębiorstwo, które zbiera i przechowuje informacje o historii kredytowej klientów banków, firm pożyczkowych oraz SKOK-ów. Został założony przez Związek Banków Polskich oraz prywatne banki. Dzięki informacjom zawartym w bazie banki są w stanie określić możliwości finansowe przyszłego klienta oraz jego możliwości spłaty przyszłego zobowiązania. Na podstawie analizy raportu banki mają możliwość podjęcia decyzji o kredycie.

Kto trafia do BIK?

Do bazy trafia każda osoba, która złożyła wniosek o kredyt lub pożyczkę w firmie, która jest partnerem BIK. W raporcie znajdziemy terminowe oraz nieterminowe spłaty zobowiązania finansowego. W przypadku opóźnień w spłacie rat nie jest wymagana zgoda klienta na przekazanie informacji do BIK.

Jak budować dobrą historię kredytową?

Największy wpływ na dobrą historię kredytową ma spłata rat kredytowych w terminie. Jeżeli planujesz w przyszłości duży kredyt, warto zbudować dobrą historię kredytową. Warto pamiętać o poniższych zasadach:

 • Spłać kredyt w terminie. Przed wzięciem dużego kredytu warto rozważyć wzięcie drobnego sprzętu na raty. Spłata w terminie zwiększy Twoje przyszłe szanse na duży kredyt.
 • Zgoda na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie. Po wyrażeniu zgody na przekazanie informacji o spłacie w bazie BIK zostanie umieszczona pozytywna historia spłaty kredytu. W przypadku opóźnień w spłacie taka zgoda nie jest wymagana.
 • Historia kredytowa. Przed wypełnieniem wniosku o kredyt można samodzielnie wygenerować raport BIK, w celu weryfikacji zawartych w nim danych. Warto zadbać o to, aby w raporcie nie było opóźnień w spłatach z poprzednich kredytów.

Ile jest się w BIK po spłacie zadłużenia?

Niezależnie od tego, czy wziąłeś kredyt na dom, czy na samochód, wszystkie zobowiązania finansowe do momentu całkowitej spłaty znajdują się w BIK. W przypadku braku opóźnień w spłacie kredytu możesz udostępnić dane w BIK na niedużej niż 5 lat (zgodę możesz w każdej chwili wycofać). Warto udzielić wspomnianej zgody, ponieważ spłata kredytu w terminie pozytywnie wpływa na naszą zdolność kredytową.

Jeżeli chodzi o kredyt z opóźnieniem w spłacie, zgoda klienta nie jest wymagana, banki oraz instytucje pożyczkowe mają prawo przekazać takie dane do bazy. Opóźnieniem w spłacie będziemy nazywać opóźnienie dłuższe niż 60 dni lub 30 dni od momentu poinformowania kredytobiorcę o zamiarze przetwarza danych. W takim przypadku nasze dane w systemie będą przechowywane przez kolejne 5 lat od czasu całkowitej spłaty zobowiązania.

Czy można usunąć dane w BIK?

Platforma umożliwia złożenie wniosku o usunięcie danych w poniższych sytuacjach:

 • W przypadku odwołania zgody na przetwarzanie danych o kredycie, który został już spłacony.
 • Jeżeli minęło 5 lat od spłaty kredytu, w którym były opóźnienia w spłacie.
 • Kiedy wykryłeś nieprawidłowe lub nieaktualne dane w raporcie i chcesz zrobić korektę.

Co ile zmienia się raport BIK?

Dane do BIK przekazywane są przez instytucje finansowe, które przekazują wszelki informacje o Twoim kredycie. Dane do systemu trafiają bezpośrednio po złożeniu wniosku o przyznanie kredytu lub pożyczki. Dane są uaktualniane przynajmniej raz w tygodniu.

Raport BIK

Na stronie możesz wygenerować raport zawierający informacje o Twojej zdolności kredytowej. Po dokonaniu płatności raport wygeneruje się automatycznie. Po zalogowaniu na stornie BIK.pl w każdej chwili możesz powrócić do historii poprzednich raportów, znajdziesz je w zakładce „Raporty”.

Czy można sprawdzić BIK za darmo?

Nie ma możliwości generowania raportu za darmo. Można wykupić jednorazowe wygenerowanie raportu lub większy pakiet.

 • Opcja Raport BIK. Jednorazowe wygenerowanie raportu kosztuje 54 zł.
 • Pakiet BIK. Wygenerowanie 6 raportów kosztuje 139 zł na rok. W ramach pakietu dostaniesz także wiadomość SMS, gdy ktoś złoży wniosek o kredyt na Twoje dane.
 • Pakiet BIK MAX. Generowanie nielimitowanej ilości raportów na rok kosztuje 239 zł. Tak samo, jak w przypadku wcześniejszego pakietu dostaniesz informacje o próbie podjęcia kredytu na Twoje dane.

Wniosek o udostępnienie kopii danych BIK

Istnieje jednak możliwość wygenerowania okrojonego raportu za pomocą wniosku o wydanie kopii danych. Raport możesz odebrać osobiście w Centrum Obsługi Klienta BIK. Kolejną możliwością jest wygenerowanie raportu za pomocą wniosku przesłanego pocztą lub drogą elektroniczną (w tym przypadku wymagany będzie podpis elektroniczny). Możliwe jest także skorzystanie z serwisu BIK.pl, gdzie w zakładce „Kontakt”, możemy wybrać temat „Inny’ i tam złożyć wniosek. W przypadku bezpłatnego raportu będziemy musieli poczekać 30 dni na jego pobranie.

Co powinien zawierać wniosek?

 • Dane kontaktowe: imię i nazwisko
 • numer PESEL
 • numer dowodu osobistego
 • adres korespondencyjny
 • temat „Wniosek o udostępnienie kopii danych”
 • wskazanie podstawy prawnej „Na podstawie art. 15 RODO proszę o udostępnienie Kopii Danych oraz Doszczegółowienia do Kopii Danych na podany adres korespondencyjny.”
 • podpis elektroniczny.

Alerty BIK

Ostrzeganie działa 24 godziny na dobę. W przypadku kiedy ktoś wypełni wniosek o kredyt bądź pożyczkę na Twoje dane, automatycznie dostaniesz o tym informację poprzez wiadomość SMS. Dzięki temu będziesz mógł od razu zapobiec dalszym krokom oszusta. Dzięki alertom dostaniesz także powiadomienie o zakupach z odroczoną płatnością powyżej 300 zł, a nawet informację o opóźnieniach w spłacie.

Czy warto kupić raport BIK?

Pobranie raportu jest dobrym pomysłem przed podjęciem decyzji o kredycie bądź pożyczce, ponieważ możesz zweryfikować swoją zdolność kredytową oraz upewnić się, że nie posiadasz żadnych zaległości w spłatach poprzednich zobowiązań finansowych.

Plusy raportu:

 • Weryfikacja danych przed bankiem. Przed złożeniem wniosku o kredyt warto zweryfikować dane w bazie. Upewnisz się, co przyszły kredytodawca będzie o Tobie wiedział i będziesz mógł się na to przygotować. Czasami zdarza się, że w raporcie odkrywamy starą zaległość w spłacie, o której zupełnie zapomnieliśmy. W takiej sytuacji warto najpierw spłacić poprzednie zobowiązanie i wyjaśnić zaistniałą sytuację.
 • Pozytywna historia kredytowa . Jeżeli w przeszłości spłaciłeś kredyt i zezwoliłeś na udostępnianie danych o spłacie do platformy, bank będzie miał możliwość weryfikacji Twojej dotychczasowej historii. Warto więc upewnić się wcześniej, że pozytywne informacje o Twoich spłatach znajdują się w raporcie.
 • Weryfikacja, dlaczego bank nie udzielił kredytu. W przypadku kiedy złożyłeś już wniosek, o kredyt i bank go odrzucił, raport umożliwi Ci przejrzenie informacji, dlaczego dostałeś odmowę.
 • Nieduży koszt . Koszt wygenerowania jednorazowego raportu wynosi 54 zł.

Co widzi bank w raporcie BIK?

Bank po pobraniu Twoich danych z raportu będzie miał dostęp do poniższych informacji:

 1. Historia kredytowa. Platforma przechowuje informacje o pozytywnej historii kredytowej, jeżeli wyraziłeś zgodę na udostępnienie takich informacji. Pozytywna historia kredytowa pozytywnie wpływnie podczas decyzji banku o przyznanie dla Ciebie kredytu.
  System przechowuje informacje także o negatywnej historii kredytowej, nawet jeżeli nie wyraziłeś zgody na udostepnienie takich informacji. Jeżeli miałeś jakiekolwiek opóźnienia w spłacie poprzednich kredytów bądź pożyczek, zostały one zapisane w bazie. Niestety negatywna historia kredytowane źle wpływa na wniosek o kredyt.
 2. Ocena punktowa BIK (scoring). Im wyższy scoring, tym większa szansa na kredyt.
 3. Zakupy z odroczoną spłatą. W raporcie znajdziesz informacje o zakupach z odroczoną płatnością, czyli o płatnościach, które są w trakcie, jako zobowiązanie kredytowe.
 4. Informacje o korzystaniu z wakacji kredytowych.
 5. Wszelkie informacje o Twoich kredytach – data kredytu, rodzaj, waluta, a także liczba oraz wysokość rat.
 6. Raport zawiera informacje pochodzące z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor (nazwa wierzyciela, kwota zaległości, data wezwania do spłaty).

Ocena punkowa BIK

Banki oraz instytucje finansowe przed podjęciem decyzji o kredycie dla Ciebie muszą określić ryzyko z tym związane. Jednym z parametrów, które pomaga określić ryzyko, jest scoring.

Na ocenę punktową BIK wpływa:

 1. Spłata kredytu w terminie. Najlepiej nie mieć żadnych opóźnień w spłacie, jednak kiedy przydarzą Ci się zaległości, koniecznie spłać je jak najszybciej, aby polepszyć aktualną ocenę.
 2. Korzystanie z kart kredytowych. Nie warto przekraczać maksymalnych limitów na karcie kredytowej.
 3. Wniosek o kredyt przez ostatnie 12 miesięcy. Odmowa udzielenia kredytu przez bank skutkuje obniżeniem punktacji. W takiej sytuacji warto skorzystać z możliwości składania wniosków w 14 dni, dzięki temu wnioski są traktowane jako jedno zapytanie kredytowe.
 4. Dobra historia kredytowa. Im więcej spłaconych kredytów w terminie, tym wyższa punktacja.

BIK rejestracja

W celu korzystania z platformy musisz utworzyć konto. Możesz skorzystać z poniżej instrukcji, aby założyć konto:

 1. Wybierz metodę rejestracji na stronie.
  • aplikacja mObywatel
  • dokument tożsamości (numer PESEL).
 2. Potwierdź swoją tożsamość. Tożsamość możesz potwierdzić za pomocą aplikacji mObywatel lub za pomocą tradycyjnego przelewu na kwotę 1 zł ze swojego konta bankowego.
 3. Aktywuj konto. BIK prześle Ci na adres mailowy link do aktywacji konta. Po kliknięciu w linku Twoje konto będzie aktywne i będziesz mógł z niego w pełni korzystać.

BIK logowanie

Jeżeli mamy już konto na stronie BIK.pl, w celu zalogowania wystarczy w prawym górnym rogu kliknąć „Logowanie”, a następnie wpisać adres mailowy oraz hasło podane podczas rejestracji. Zostaniemy poproszeni także o podanie wskazanych cyfr w numerze PESEL, w celu podwójnej weryfikacji.

Pożyczka bez BIK

Większość banków oraz firm pożyczkowych weryfikuje swoich klientów w bazie. Istnieją także takie instytucje pozabankowe, które nie weryfikują bazy i udzielają tak zwanych pożyczek bez BIK. To świetna alternatywa dla osób, które mają zadłużenia finansowe i nie mogą wziąć tradycyjnego kredytu bądź pożyczki. Chwilówki wiążą się z nieco większymi kosztami pożyczki, jednak są dostępne dla większości osób, które ukończyły 18 lat oraz mają cykliczne wpływy na swoje konto bankowe.

Podsumowanie

BIK cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony banków oraz instytucji finansowych, ponieważ w łatwy i szybki sposób mogą dostać informacje o naszej sytuacji finansowej. Ten proces znacząco przyspiesza podjęcie decyzji o kredyt.

Podobne wpisy