KRD to ogromna baza dłużników, do której można zostać dodanym przez swojego wierzyciela. Będąc w rejestrze dłużników, można spotkać się z odmową wniosku o kredyt, z powodu złej zdolności kredytowej.

Co to jest KRD?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów jest platformą, która gromadzi i przetwarza dane dotyczące zadłużonych osób prywatnych oraz przedsiębiorstw. W rejestrze znajdziemy jedynie informacje o zaległościach w spłatach oraz o długach. Nie znajdziemy w systemie informacji o pozytywnej historii kredytowej – tutaj z pomocą przychodzi BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Kto trafia do KRD?

Do BIK trafia osoba, która ma długi. Nie oznacza to jednak, że na listę zadłużonych trafia się od razu po opóźnieniu w spłacie. Do KRD daną osobę bądź przedsiębiorstwo zgłasza wierzyciel. W przypadku osób prywatnych najczęstszym powodem umieszczania na liście dłużników jest zaległość w spłacie kredytu, pożyczki, alimentów, a także opłat abonamentowych. Z kolei w przypadku osób fizycznych najczęściej trafiają na listę nieuczciwe firmy, które nie płacą faktur za usługi na czas.

Od jakiej kwoty wpis do KRD?

Do rejestru zostają zgłoszone zadłużone osoby przez wierzyciela, samo zgłoszenie jednak nie wystarczy. Trzeba spełnić kilka dodatkowych warunków, które zostały wymienione poniżej.

Dodatkowe warunki do wpisu do rejestru osób fizycznych:

  • zadłużenie co najmniej 200 zł
  •  brak spłaty przez co najmniej 30 dni
  • minął co najmniej miesiąc od wysłania wezwania do spłaty
  • powstałe zobowiązanie ma określony stosunek prawny (wynika z art. 187 Kodeksu Cywilnego)
  • od początku zadłużenia nie minęło 6 lat.

Dodatkowe warunki do wpisu do rejestru przedsiębiorcy:

  • zadłużenie co najmniej 500 zł
  • brak spłaty przez co najmniej 30 dni
  • zobowiązanie powstało w wyniku umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej
  • minął co najmniej miesiąc od wysłania wezwania do spłaty.

Po jakim czasie znika się z KRD?

Po spłacie całego zobowiązania wierzyciel powinien usunąć Twoje dane w ciągu 14 dni. Po usunięciu Twoich danych z rejestru nie będzie w nim informacji o Twoich zaległościach, ponieważ rejestr nie przechowuje historii długów. Jeżeli dane zobowiązanie nie zostanie spłacone, informacje w rejestrze będą przechowywane nawet do 10 lat.

Możliwe jest także dokonywanie aktualizacji w rejestrze, kiedy:

  • jest częściowa spłata zobowiązania
  • dodane informacje są błędne
  • dodane informacje uległy zmianie
  • zobowiązanie wygasło.

Błędne dane w KRD

Jeżeli wierzyciel zgłosił Twoje dane do rejestru dłużników, a Ty nie masz żadnego długu, możesz domagać się od niego usunięcia z rejestru. Ustawa z 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych wskazuje, że za takie praktyki wierzyciel może zostać ukarany grzywną do 30 tys. złotych oraz musi usunąć niepoprawne informacje z systemu w ciągu 14 dni.

Ile kosztuje sprawdzenie w KRD?

Rejestr dla osób fizycznych umożliwia generowanie raportu za darmo raz na pół roku – więcej w akapicie „Jak sprawdzić długi po peselu?”

W rejestrze można wygenerować dwa typy raportu:

  • raport o sobie z rejestru KRD – koszt 21 zł
  • raport informacji o sobie z rejestru zapytań – koszt 21 zł.

KRD logowanie

W celu uzyskania danych z rejestru trzeba zalogować się do systemu. Wystarczy zarejestrować się poprzez kliknięcie przycisku „Załóż konto” na stronie głównej oraz wypełnić formularz rejestracyjny. Po wprowadzeniu danych do formularza oddzwoni do Nas konsultant z informacją o dalszych krokach.

Jak sprawdzić długi po peselu?

Istnieje drugi sposób rejestracji przeznaczony dla konsumentów.

  1. Skorzystaj ze strony https://konto.konsument.krd.pl/AccountRegistration/Register/.
  2. Załóż konto, podając podstawowe informacje o sobie, takie jak imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy oraz kraj zamieszkania. W kolejnym oknie uzupełnij numer pesel w polu login oraz wybrane przez Ciebie hasło.
  3. Zaznacz wymagane zgody i przejdź dalej.
  4. Potwierdź dane i przejdź do wypełniania kolejnych danych – adres zamieszkania.
  5. Prześlij skan dowodu osobistego i załóż konto.
  6. Proces potwierdzenia tożsamości trwa do 72 godzin.

KRD kontakt

Czasami pojawia się potrzeba kontaktu z KRD, np. gdy chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat konkretnego wpisu, bądź zostaliśmy bezpodstawnie wpisani do rejestru. W takim przypadku możliwy jest kontakt przez infolinię oraz pocztę elektroniczną. Dla konsumentów została uruchomiona infolinia 71 747 43 95 oraz e-mail konsument@krd.pl, natomiast dla firm infolinia 71 78 50 080 oraz e-mail ds@krd.pl.

Podsumowanie

Przed decyzją o wypełnieniu wniosku o kredyt warto zweryfikować swoje dane w rejestrze. Niestety czasami zdarza się, że nieuczciwy wierzyciel błędnie wpisał dane lub ich nie zaktualizował. Wpis w bazie negatywnie wpływa na ocenę zdolności kredytowej, dlatego warto zweryfikować dane wcześniej i usunąć wpis w bazie. Dla firm wpis do bazy KRD także jest bardzo negatywny, ponieważ przyszli kontrahenci mogą odmówić współpracy w obawie o problemy z przyszłymi płatnościami.

Podobne wpisy