Potrzebujesz zastrzyku dodatkowej gotówki, aby zrealizować swoje potrzeby? Sprawdź, jaka jest i od czego zależy Twoja zdolność kredytowa.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty danego kredytu wraz z odsetkami w terminach jasno określonych w umowie. Twoja zdolność kredytowa decyduje o tym, czy dostaniesz kredyt, czy też nie, a także o tym, jaką kwotę będziesz mógł pożyczyć. Warto wcześniej zbudować swoją zdolność kredytową, aby w przyszłości, np. podczas zakupu mieszkania, bank był w stanie zweryfikować nasze szanse na spłatę zobowiązania. Zdolność kredytowa pozwala uzyskać korzystniejsze warunki pożyczki, takie jak niższe oprocentowanie. Warto więc dobrze zarządzać swoimi finansami, aby zawsze mieć dobrą zdolność kredytową. Niektóre firmy pożyczkowe nie weryfikują danych w BIK, więc jeżeli z jakiegoś powodu dostałeś odmowę kredytu przez zły BIK, możesz skorzystać z opcji pożyczki bez BIK.

Co wlicza się do zdolności kredytowej?

  • Dochód i forma zatrudnienia

Preferowaną formą zatrudnienia dla instytucji jest umowa o pracę. Pozostałe warianty dają nieco mniej wiarygodności. W celu wzięcia pożyczki musisz zarabiać, aby dać pożyczkodawcy wiarygodność na spłatę zobowiązania. Im wyższe jest Twoje wynagrodzenie, tym masz większe szanse na uzyskanie większego kredytu.

  • Twoje wydatki

Instytucje finansowe, określając Twoje wydatki, wezmą pod uwagę koszty stałe, kredyty, pożyczki oraz karty kredytowe. Im niższe są Twoje koszty, tym większa szansa na otrzymanie pożyczki. W tym miejscu chcę zaznaczyć, że weryfikowane są także cele Twoich wydatków, warto wiedzieć, iż wszelkie gry hazardowe mogą obniżyć zdolność kredytową. Przed wzięciem kredytu, zweryfikuj na co wydajesz swoje pieniądze, być może przez jakiś czas będziesz w stanie zrezygnować z niektórych wydatków.

  • Czas kredytowania

Kolejnym punktem w szacowaniu zdolności kredytowej jest okres kredytowania. Im dłuższy kredyt, tym raty kredytowane są niższe i masz większe szanse na kredyt. Biorąc kredyt na dłuższy czas kredytowania, zawsze możesz zacząć nadpłacać kredyt wcześniej (zweryfikuj swoją umowę). 

  • Wspólny kredyt

Warto zastanowić się nad wzięciem kredytu wspólnie ze swoim najbliższym członkiem rodziny, czy też partnerem. Druga osoba w umowie to dodatkowe zabezpieczenie dla banku. Dzięki połączeniu sił Wasze zarobki zostaną zsumowane i będziecie mieć większą szansę na większy kredyt. 

  • Równe raty

Banki podczas określania zdolności kredytowej uwzględniają początkowe raty kredytu. Oznacza to, że jeżeli chcesz wziąć kredyt o coraz niższych ratach, to bank i tak będzie brał pod uwagę pierwsze największe raty. Kredyty ze zmiennymi ratami negatywnie wpływają na zdolność kredytową. Porównaj różne oferty na rynku, aby wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie. 

  • Historia kredytowa w BIK

Banki przed oszacowaniem zdolności kredytowej zweryfikują Twoje dane w BIK. Warto więc dbać o to, aby scoring w BIK był jak największy. Warto wziąć kredyt lub pożyczkę na małą kwotę i zacząć spłacać swoje zobowiązanie w terminie, dzięki temu, po zakończeniu spłaty Twój BIK wzroście. Pamiętaj, że w umowie musisz jasno zaznaczyć, że chcesz, aby Twoja historia kredytu została przekazana do BIK (zgoda na przetwarzanie danych o spłacanych kredytach). W przypadku negatywnego BIK-u można skorzystać z pożyczki bez BIK, które oferowane są przez firmy pozabankowe.

  • Informacje o kredytobiorcy

Dla banku ważne są także informacje takie jak Twój wiek, stan cywilny, liczba osób będących na Twoim utrzymaniu, staż pracy, wykonywany zawód i zajmowane stanowisko.

Jak budować dobrą historię kredytową?

  1. Spłacaj kredyty oraz pożyczki w terminie.
  2. Wyraź zgodę na przetwarzanie danych o spłacanych kredytach.
  3. Korzystaj z kredytów oraz pożyczek na małe rzeczy, aby zbudować historię kredytową.
  4. Nie bierz jednocześnie wielu kredytów, których nie będziesz w stanie spłacić.

W tym miejscu warto podkreślić, że jeżeli masz problemy finansowe i nie jesteś w stanie spłacić danej raty, udaj się do banku i wspólnie poszukajcie możliwych rozwiązań.

Podsumowanie

Budowanie zdolności kredytowej to dobra decyzja, która niesie za sobą szereg korzyści, takich jak lepsze warunki kredytowe oraz wiarygodność finansową. Budując zdolność kredytową, w przyszłości możesz liczyć na lepsze warunki kredytowania, takie jak niższe oprocentowanie i mniejsze opłaty dodatkowe.
 

Podobne wpisy